A dozen of SEA Games gold at stake for team Philippines today

Pinterest

Sinag_Pilipinas_SEA_Games_GoldA dozen of gold medals are at stake for Filipino athletes seeing action today at the 27th Southeast Asian Games in Myanmar, and one of the 12 is a sure gold medal from men’s basketball team.

Sinag Pilipinas faces Malaysia this afternoon in their last match in the SEA Games to formalize their gold medal win.

As athletics officially firing-off today, Filipino athletes gun for a total of four gold medals in the men’s 400m, hammer throw, long jump and women’s pole vault events.

Middle distance runner Archand Christian Bagsit, long jumper Henry Dagmil and hammer thrower Arniel Ferrera, all aim to convert their 2011 SEA Games silver medals to gold.

Other athletes favored to deliver a golden finish today are Hidilyn Diaz of weightlifting, and both the men’s and women’s team kumite.

Ronald Oranza and Mark John Lexer Galedo will race in the men’s Road Race 50km Individual Time Trial and hope for a podium finish, so as swimmers Jasmine Alkhaldi and Joshua Hall who are competing in the 200m freestyle and 200m breaststroke events, respectively.

Woodpushers Eugene Torre and Darwin Laylo will have to win all their games today in the men’s Asean Individual Standard Chess to have a crack for a medal finish.

Sailing action also officially kick-off today Ngwe Saung Beach, Pathein, with sailors and windsurfers Richly Magsanay, Ridgely Balladares, Rubin Cruz, Renz Angelo Amboy, Alaiza Mae Belmonte and Geylord Coveta seeing action.

Sailing does not offer any medal today though.

Here’s the list of other non-medal round games that Filipino athletes are entered today:

08:00 John Kier Abdon, Jobim Antonio Carlos, Rupert Zaragosa III, and Justin Raphael Quiban (Golf’s Men’s First Round)
10:00 Richly Magsanay / Ridgely Balladares (R1-3: Men’s International 470 Sailing)
10:00 Rubin Cruz (R1-3: Men’s Laser Standard Sailing)
10:00 Renz Angelo Amboy (R1-3: Men’s RS one(wind surfing)(Boys) Sailing)
10:00 Alaiza Mae Belmonte (R1-3: Women’s Laser Radial Sailing)
10:00 Geylord Coveta (R1-3: Open RS One (wind surfing))
09:30 Narcisa Atienza (Athletics: Women’s Heptathlon)
10:00 Perlas Pilipinas VS Indonesia
10:00 Dennis Orcollo & Caro Bidao (Men’s 9-Ball Billiards)
10:30 : Archand Christian Bagsit & Edgardo Alejan (Athletics Heats : Men’s 400m )
14:40 YAP Earl Benjamin (PHI) VS SAIDARA Daliya (LAO) (R1: Men’s Compound Individual)
14:40 ADRIANO Delfin Anthony (PHI) VS PANG Toh Jin (SIN) (R1: Men’s Compound Individual)

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pinterest
Email
Print